
Utgått - Kupilka Spork 205 brun
Gaffel och sked i varsin ände av besticket - i Kupilkas eko-material.
Tyvärr, produkten har utgått ur vårt sortiment
Kupilka Spork 205 brun
Kuplika spork 205 – gaffel och sked i samma bestick
Kuplika spork 205 är allt du behöver i handen när det är dags att äta runt lägerelden – en sked och en gaffel i ett.
Kupilka spork väger endas 14 gram och är 20 cm lång – i ena änden har du gaffeln och i andra finns skeden redo ifall någon skulle dyka upp och bjuda på soppa eller efterrätt också!
20 cm känns lagom långt att hålla i och Kupilka spork 205 är ett praktiskt bestick att ha med sig på äventyren utomhus. Sporken kommer inte ensam – den har sin kompis med sig också – levereras i två-pack med andra ord.
Kupilka spork 205 – ger färre prylar och mindre vikt
När man vandrar vill man minimera vikten, men även annars är det skönt att ha så få prylar som möjligt i packningen. Kupilka spork 205 gör att du alltid är redo för vilka rätter som än serveras, kanske vill du gneta ur de sista matbitarna från tallriken med en sked och då finns den där- bara att vända på sporken!
Kupilka spork 205 av kompositmaterial
Kupilka från Finland har uppfunnit sitt eget material, Kareline® - ett naturfiberkomposit till hälften cellulosafibrer från finska skogar, till hälften plast. På så sätt är det ett mer miljövänligt material än ren plast. Enligt Kupilka åldras materialet på ett vackert sätt och behåller sina fina egenskaper. Fördelen jämfört med plast är att materialet är snyggare och känns mer rätt ute i vildmarken.
Materialet har fördelarna jämfört med rent trä på följande sätt:
-
fläckas ej
-
tar ej upp lukt och smak
-
väger mindre än trä
-
känns smidigare att hantera
-
tål maskindisk
Specifikationer Kupilka spork 205
Använding: gaffel / sked
Antal: 2 st Kupilka spork 205 i förpackningen
Material: Kareline® komposit trä/plast
Färg: brun
Vikt: 14 g
Längd: 205 mm
Disk: handdisk eller maskindisk
Mikro: tål ej
Tål temperaturer: Från - till 30 C till 100 grader C